Törj ki a halogatás csapdájából- 1. rész

Miért halogatsz?

Biztosan veled is előfordul ritkábban vagy gyakrabban, hogy nem állsz neki 1-1 feladatnak. Tudod, hogy meg kellene csinálni, de csak görgeted. Vagy elkezded, de képtelen vagy befejezni.

Többnyire nem a lustaság és nem is az akaraterő hiánya okozza ezt.

A blogcikk 1. részében két lehetséges okot járok körbe.

Amikor a fáradtság állít meg

Az egyik ok, amire valószínűleg elsőre nem is gondolsz az, hogy:

1. Túlfáradtál

Ezt gyakran nehéz észrevenni. Hiszen lehet, hogy alszol eleget, lehet, hogy sportolsz is, sőt a barátaiddal, családoddal is töltesz minőségi időt. Ideális esetben még énidőd is van, amikor feltöltődsz.

Mégis vannak olyan élethelyzetek, amik jelentősebben lemerítenek. Ilyenek a nagy változások, mint egy költözés, egy munkahelyváltás, egy új iskola, egy párkapcsolati változás. De az is nagyon lemeríti az energiáidat, ha sokat gondoskodsz másokról, mint például a gyerekeidről.

Az ilyen szituációkat nem biztos, hogy ki tudod pihenni egy-egy jobb minőségű alvással, vagy heti 1 óra énidővel.

Gyakori oka a halogatásnak az is, ha

2. Sokat szeretnél egyszerre

Van a napi listádon 3-4 nagy dolog és még 8-10 kicsi. Bele sem mersz gondolni. Vagy belegondolsz és inkább elmész egyet kávézni vagy a telefonodat görgetni.

Hogyan állítsd le a halogatást?

1. Pihenj

Ha fáradtanak, kimerültnek érzed magad, akkor javasolom, hogy először adj magadnak időd pihenni. Csak úgy lenni, élvezni a most-ot, visszatölteni az energiáidat.

Nem heti egyszer, hanem inkább naponta egyszer. Vagy többször. Lassíts le. Végezd lassabban a dolgaidat, tarts több szünetet, pihenj többet.

A szabadidődben ne takaríts, ügyeket intézz, sportolj. Hanem végezz olyan, számodra pihentető tevékenységeket, amiket csak magáért a tevékenységért végzel.

És adj időt ennek a folyamatnak, eltarthat egy darabig.

Amennyiben a regenerálódási idő alatt muszáj haladnod bizonyos feladatokkal, akkor azt javasolom, hogy kérj segítséget! Ez nem a gyengeség jele, nem szégyen és nem ciki. Nem vagy gép, hogy bármit bírj. Sőt még a gépek is lemerülnek, leállnak egy idő után, ugye?

Ha már esetleg fásultnak, kedvetlennek is érzed magad, akkor gyanakodj a kiégés jeleire. Ebben az esetben is a pihenés, a téged valóban feltöltő tevékenységek és kapcsolatok fognak segíteni a gyógyulásban.

2. A kevesebb néha több

Érdemes kiválasztani a három legfontosabbat, amit mindenképpen aznap kell megcsinálni. Ha sok a három, akkor elég egy vagy kettő. És akkor aznap tényleg csináld meg. Az a tapasztalatom nekem is és nálam okosabb szakértőknek is, hogy ha 1-3 dolog van a listánkon, azt meg fogjuk tenni. Ennél többre már nem tudunk fókuszálni.

Ha nagy és átláthatatlan a feladat, akkor először bontsd fel kisebb, számodra már átlátható lépésekre. És ezekből a kis lépésekből válassz ki kettőt-hármat, amit aznap megcsinálsz.

A többi feladat mehet a másnapi listádra.

Remélem, hogy sok hasznos gondolatot találtál ebben az írásban.

A blogcikk második részében két további lehetséges okról olvashatsz.

További, halogatásodat legyőző, illetve az időgazdálkodásodat segítő gyakorlatokért töltsd le a díjmentes, Hatékony időgazdálkodás segédletet ide kattintva!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük